Antykoncepcja awaryjna: skąd wziąć receptę?

W odniesieniu do antykoncepcji awaryjnej bardzo często stosowane jest określenie „tabletka dzień po”. Jest jeden ze sposobów zapobiegania niechcianej ciąży. Jak wskazuje nazwa, antykoncepcja awaryjna stosowana jest tylko w nagłych przypadkach.

Czy tabletka dzień po jest na receptę?

Wszystkie tabletki antykoncepcyjne dostępne są wyłącznie na receptę. Tabletka dzień po może skutecznie zapobiec niechcianej ciąży, ale jest jeden warunek: musi zostać przyjęta bardzo szybko. Nie zawsze kobieta ma możliwość szybkiego udania się do lekarza po tabletki dzień po recepta. W takiej sytuacji rozwiązaniem pozostaje tabletki dzień po recepta online.

Tabletki dzień po recepta może zostać wypisana przez każdego lekarza, nie musi to być ginekolog. Na rynku dostępne są tylko dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych do stosowania w nagłych przypadkach. To Escapelle oraz Ellaone.

Jak zrealizować receptę na tabletki dzień po?

Ellaone recepta może zostać zrealizowana wyłącznie w aptece stacjonarnej. Również Escapelle recepta nie może zostać wykupiona w aptece internetowej. Ellaone zadziała skuteczniej, gdy zostanie zażyta w ciągu 24 godzin od stosunku. Dlatego też kobiety, które otrzymają Ellaone recepta, nie powinny zwlekać z jej realizacją.

Escapelle działa trochę inaczej. Najwyższą skuteczność wykazuje zażyta w ciągu 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku. Mimo to także Escapelle recepta warto wykupić możliwie, jak najszybciej. Zarówno Escapelle recepta, jak i Ellaone recepta są płatne 100%. NFZ zakupu tych tabletek nie refunduje.