Czym jest recepta elektroniczna i jak ją uzyskać?

Czy zastanawialiście się co to jest e recepta i jak z niej korzystać w sposób prawidłowy? Obecnie wielu lekarzy dostępnych jest nie tylko we własnych gabinetach lekarskich, ale również online przyjmując pacjentów na konsultację przez Internet, dzięki czemu mogą oni wystawiać także recepty internetowe, a pacjenci nie muszą czekać w długich kolejkach do gabinetu lekarskiego.

Dlatego jeżeli decydujemy się na internetową konsultację lekarską, po jej zakończeniu możemy dostać elektroniczną receptę, którą za pomocą czterocyfrowego kodu zrealizujemy w każdej aptece.

Co to jest e-recepta i na czym polega ta innowacja?

Kiedy już wiemy jak działa e-recepta, a także często korzystamy z internetowych konsultacji lekarskich, bez problemu możemy poprosić lekarza o taką receptę, dzięki czemu szybciej otrzymamy wypis potrzebnych nam leków do dalszego leczenia. Najprostszy sposób do uzyskania elektronicznej recepty, to wizyta we własnej przychodni, gdzie lekarz bądź pielęgniarka może wystawić elektroniczną receptę.

Taki dokument nie tylko jest zapisywany na karcie pacjenta, ale również jest wysyłany w formie czterocyfrowego kodu do pacjenta na jego podany numer telefonu lub e-mail, dzięki czemu recepta nie zgubi się i może zostać zrealizowana w każdej aptece w Polsce.

Czy recepty internetowe mogą być wystawiane tylko przez lekarzy?

Większość recept jest wystawianych przez lekarzy, stomatologów, pielęgniarzy czy położników, także farmaceuta pracujący w aptece na podstawie karty choroby pacjenta, może wystawić receptę online. Zasady jakie obowiązują w przypadku wystawiania e-recept są takie same jak w przypadku wystawiania recept w formie papierowej.