Jak otrzymać receptę online?

E recepty wprowadzono w Polsce w styczniu 2020 roku. Dzięki temu, że zrezygnowano z tradycyjnych papierowych recept, e recepty można otrzymać nie tylko podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim. Powstały medyczne platformy internetowe, na których mogą być wystawiane e recepty.

Co zrobić, aby otrzymać receptę online?

Recepta online jest tak samo ważna jak elektroniczna recepta wystawiano przez lekarza w stacjonarnym gabinecie. Recepta online może zostać wypisana przez lekarza, który udziela konsultacji lekarskich przez internet. Konsultacje odbywają się na ogół w formie rozmowy telefonicznej. Mogą też mieć formę czatu.

Recepta online może zostać wystawiona także na podstawie formularza, które udostępniają platformy medyczne. To rozwiązanie ma zastosowanie w sytuacji, gdy recepta przez internet interesuje osobę kontynuującą leczenie. Recepta przez internet sprawdza się też w przypadku antykoncepcji awaryjnej.

Jak zamówić i zrealizować receptę online?

Osoby, które interesuje recepta online mogą ją zamówić w bardzo prosty sposób. Muszą tylko wybrać platformę do konsultacji lekarskich przez internet, która najbardziej im odpowiada. Po wypełnieniu formularza i jego weryfikacji przez doświadczonego lekarza, pacjent otrzyma kod, który jest potrzebny do wykupienia erecepty online. Ważne jest to, że recepta przez internet może zostać wykupiona w każdej aptece. Niezbędny do realizacji erecepty online kod przesyłany jest SMS-em. Kod do erecepty online może zostać przesłany także w pliku PDF.